Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Rychloměr na člun II.

Rychloměr na člun II. 4 roků 10 měsíců #8561

  • No_Michal
  • Avatar uživatele No_Michal
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 52
  • Obdržená poděkování 17
  • Karma: 1
Kamarádi a přátelé!
Moc se mi zalíbil stylový tachometr ze staré Octavie. Můj člun je také ze 70-tých let (tedy o málo starší než já) a vzal jsem si do hlavy, že by mu přesně takový budík mimořádně slušel. Na Aukru se cosi našlo... :woohoo:
Současná přístrojovka stejně vypadá hrozně (každý předchozí majitel se podepsal) a chci ji zrenovovat. Taky pořád potřebuju měřit rychlost a znáte to: mobil na slunci , houby vidět a pořád padá z palubky a válí se na podlaze...
No jo, ale když ten stylový budík má náhon na hřídel. (nepočítali s tím, že by posloužil i na vodě). Takže bude potřebovat vyvinout "modernější střeva" (třeba GPS, nebo tak něco).
Co si o mém nápadu myslíte? Stojí za to se do toho pouštět? :cheer: Nebo se raději snížit ke koupi nových moderních budíků? :pinch:


lod.jpg


DSC_1345.jpg


IMG_20190331_195221.jpg
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Rychloměr na člun II. 4 roků 10 měsíců #8571

  • maxik1958
  • Avatar uživatele maxik1958
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3127
  • Obdržená poděkování 429
  • Karma: 24
Tak rychloměr nevím, otáčkoměr se honil bowdenem od čerpadla, tady bych to viděl spíš na to ho předělat na kapilárový, a použít střeva z moderního kousku, i když v době GPS už moc moderní není :cheer:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Rychloměr na člun II. 4 roků 10 měsíců #8575

  • No_Michal
  • Avatar uživatele No_Michal
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 52
  • Obdržená poděkování 17
  • Karma: 1
Moc děkuji za názor.
Souhlasím, mechanický náhon od čehokoliv je jistě blbost.
Měřit rychlost dle tlaku v trubičce se dá. Tlak můžu přenést kapilárou mechanicky na ručičku, ale znamená to koupit a rozebrat nový budík. Nebo použít tlakový senzor a ručičku řídit elektronicky. Elektronická ručiččka může brát signál taky z vrtulky pod dnem lodi (někde jsem to viděl). V obou případech snímám rychlost lodi vůči vodě. Takže rychlost proti proudu nebo po proudu bude vždy zkreslená. Na jezeře to bude fuk. Jenže mám obavu z té vody. Nezanáší se to ? Umím si představit bordel z vody jak v trubičce, tak ve vrtulce. Máte někdo zkušenosti s těmito rychloměry?
Zatím jako největší frajeřina (ale i výzva) se mi jeví starý budík skrývající nenápadně střeva s GPS systémem. Nakonec máme to 21. století, že?
Tak do čeho se mám pustit? :cheer:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Rychloměr na člun II. 4 roků 10 měsíců #8576

  • maxik1958
  • Avatar uživatele maxik1958
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3127
  • Obdržená poděkování 429
  • Karma: 24
Tak hodně záleží na rychlosti kterou budeš plout, čím pomalejší, tím větší zkreslení u kapiláry. No, já jsem příznivcem klasických technologií tak nevím jak bys GPS převedl na ručičku
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Rychloměr na člun II. 4 roků 10 měsíců #8577

  • No_Michal
  • Avatar uživatele No_Michal
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 52
  • Obdržená poděkování 17
  • Karma: 1
Jako každý, nejvíc a nejpřesněji potřebuji měřit rychlost tam, kde je omezená. Takže na Baťově kanálu 8km/hod, v Chorvatsku na moři mezi vyznačenými ostrůvky 10 uzlů a v marínách tuším 4 uzly. Takže samé pomalé rychlosti. :unsure:
Můj člun jsem nejvíc vydráždil na asi 40 km/hod. A fakt není důležité, jestli to bylo 43, nebo 39. Taky když tahám děti na kneeboardu tak nejvíc to mají rády kolem 25km/hod, podle vln na moři, na jezeru můžeme i víc. Pro udržování takové rychlosti taky moc o přesnost nejde.
Přemýšlel jsem nad tou ručičkou a myslím, že mikroservo by to vyřešilo. :) Zkusím něco sbastlit přes víkend. Jak jsem psal, cílem je funkční budík ze 70.let :lol:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Rychloměr na člun II. 4 roků 10 měsíců #8578

  • maxik1958
  • Avatar uživatele maxik1958
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3127
  • Obdržená poděkování 429
  • Karma: 24
Tak to se těším na výsledek, zajímavý projekt :)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Vygenerováno za 0.183 sekund
Powered by Kunena fórum