Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Motorový člun Galaxie - renovace

Motorový člun Galaxie - renovace 3 roků 6 měsíců #9312

  • No_Michal
  • Avatar uživatele No_Michal
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 52
  • Obdržená poděkování 17
  • Karma: 1
Já jsem navíc speciálně vyztužil laminátem oblast kolem celého kýlu. Pořád loď převážím na vleku za autem. Kýl dostával pěkné rány od rolen. Také do mně ve frontě na mýtné vrazil ze zadu jeden francouz až posunul celou loď na vleku. Celé síly nárazu přenášel kýl. Loď sice přežila, ale nevěděl jsem, jestli nejsou někde skryté praskliny. Kolem kýlu stejně tu a tam teklo.
Dal jsem tedy na sebe 3 vrstvy tkaniny: jemný kepr, hrubé plátno a zase jemný kepr. Vše najednou "za mokra". Žádné postupné laminování. Neměl jsem vakuum, tak jsme s přáteli alespoň hodně lálcovali válečky. Opravdu důkladně. Tkato jsem olaminoval celý kýl a oblast dna širokou asi 20cm z každé strany podél kýlu.
Vznikla neskutečně tvrdá struktura. Rolny na vleku ji nevadí, v lodi absolutní sucho, a tvrdé nárazy při skoku na vlnách už mi tolik nederou srdce.
Použil jsem nějakou lepší epoxy pryskyřici od Havla.
Dneska už mám i vakuum. Ale teprve sbírám zkušenosti. Teoreticky je to s vakuem profi paráda. Ve skutečnosti se mi podařilo skutečně udržet utěsněné prostředí jen dvakrát z pěti pokusů. Ale výsledek je NASA technologie. To se s válečkováním nedá srovnat v žádném ohledu (nejen esteticky. ale hlavně pevnostně)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Motorový člun Galaxie - renovace 3 roků 6 měsíců #9317

  • Rene
  • Avatar uživatele Rene
  • OFFLINE
  • Amatér
  • Příspěvky: 30
  • Obdržená poděkování 12
  • Karma: 0
Trochu modelařim a dovedu si představit vakuově zalaminovat křídlo modelu letadla,ale celou Galaxii v domácích podmínkách , tak to musí bejt dobrej hardcor :woohoo: . Když už jsme u vakuování máš na to kompresor z ledničky nebo profi vývěvu? Silnější igelit olepený páskou(na plošné věci) a udrží páska vakuum, nebo musí být spcialní třeba od 3M? Jsem to ,ale zvědavec co? :lol:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Motorový člun Galaxie - renovace 3 roků 6 měsíců #9318

  • No_Michal
  • Avatar uživatele No_Michal
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 52
  • Obdržená poděkování 17
  • Karma: 1
Tak ona se nikdy do vakua neuzavře loď celá :woohoo: To by byl super igelitový kabát. :lol:
Vakuuje se po částech. Ten sandwich se skládá z prosycených vrstev tkaniny pryskyřicí (já tedy pryskyřicí natřu i plochu než na ni položím tkaniny), odtrhávací látka (něco jako krejčovská podšívkovina) absorbční plsť a silný igelit. Igelit zatěsňuji po obvodu takovou lepivou plastelínou (mají ji u Havla). Musí jít na suché dřevo a na suchý igelit. Nesní to být kontaminované pryskyšicí, jinak to skoro nejde utěsnit. Laminoval jsem např. dno ze vnitř lodi, které odskočilo od podélníků a ztratilo to jak pevnost, tak voděodolnost a rezonovalo to. Utěsnit všechny ty záhyby... do toho se všude dere ta pryskyřice a zvedá igelit... :pinch:
Jedno místo se mi skutečně povedlo. Strhnul jsem odtrhávací látku a pod ní byl výsledek úplně bez bublin, naprosto průhledná struktura, jemný povrch (že by se dal ihned stříkat lakem). Jako by se vše propojilo se dřevem v jeden masív. :ohmy:
Na vytvoření vakua používám injektor napojený na normální kompresor (takový lepší dvoupísťák + 50l vzdušník). Ikdyž vzduch nonstop syčí přes injektor, vůbec se kompresor nenadře. Dotlakovává jen po dlouhé době. Nemá to velký odběr stlačeného vzduchu. Podle mne je to zdaleka nejlepší řešení. Pokud už máš nějaký kompresor, tak i nejlevnější.
Kompresor z ledničky má malý průtok a zahřívá se. Ale asi by taky chvíli fungoval. Jen by déle trvalo dosažení podtlaku. Normální vývěva se zahřívá a je pekelně drahá. A v domácnosti je jinak nanic. Obě varianty musí vrčet nonstop. Leda by byl použitý nějaký vzdušník na vakuum a podtlakový spínač motoru. A také obě varianty budou trpět na bordel, co nasají (včetně rizika nasátí lepidla, skelného prachu). Injektor se dá vyčistit nebo levně vyměnit.
Také doporučuji podtlakový manometr na hlídání vakua. Tak hned poznáš, jestli ti drží, nebo podfouklo. Já jej neměl, proto tolik nepovedených pokusů. Myslel jsem si, že mám utěsněno, ale neměl. :side:
Jinak držet vakuum má smysl pouze pár hodin. Jakmile matrice ztuhne, probíhá dotvrdnutí, už je vakuum zbytečné (tedy pokud nehrozí nějaké síly, které by to ještě rozklížily)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Motorový člun Galaxie - renovace 3 roků 6 měsíců #9321

  • Netopýr
  • Avatar uživatele Netopýr
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 44
  • Obdržená poděkování 9
  • Karma: 0
ad plány, něco se mi podařilo nasyslit, napiš mi SZ nebo mail a zkusím vyfotit a pošlu :c)

T.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Rene

Motorový člun Galaxie - renovace 3 roků 6 měsíců #9338

  • Rene
  • Avatar uživatele Rene
  • OFFLINE
  • Amatér
  • Příspěvky: 30
  • Obdržená poděkování 12
  • Karma: 0
Ahoj, poslal jsem SZ (2x), ale nevím zda došla. :dry: Poslal jsem dotaz i na Hakena co dělám špatně ,tak uvidíme :cheer: Zatím dík a snad se spojení podaří.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Motorový člun Galaxie - renovace 3 roků 6 měsíců #9339

  • Netopýr
  • Avatar uživatele Netopýr
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 44
  • Obdržená poděkování 9
  • Karma: 0
potvrzuji spojení :c)
a rovnou se omlouvám, evidentně nemam zapnutou notifikaci SZ do mailu, takže jsem si nevšiml toho, že něco dorazilo - ještě žes napsal sem :c)

T.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Vygenerováno za 0.168 sekund
Powered by Kunena fórum