Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma: Teaková paluba

Teaková paluba 7 roků 8 měsíců #6093

  • Ondrais
  • Avatar uživatele Ondrais
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 303
  • Obdržená poděkování 20
  • Karma: 0
Máte někdo zkušenosti nebo víte postup při pokládání teakové paluby?

Konkrétně mi jde o pokládku na laminátovou 9m plachetnici.

čím připravit podklad, čím lepit, jak velké plaňky ( šířka a tloušťka ), čím zatížit nebo jak to vubec upevňovat, ohybat a tak...

potřebuju se s tím nějak poprat a hlavně to udělat pořádně, při dnešních cenách teaku bych to nechtěl zkazit.

A taky jaký teak vubec vybrat a kde?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Teaková paluba 7 roků 8 měsíců #6094

  • AmaterTeoretik
  • Avatar uživatele AmaterTeoretik
  • OFFLINE
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 50
  • Obdržená poděkování 4
  • Karma: 0
Obsahuje oleje, je to mastné dřevo, opravdu špatně se lepí dle ohlasů na zahraničních fórech. Pokud se někdo pokouší, většinou připravují povrchy acetonem, ale co jsem zaregistroval tak dlouhodobý je ten spoj málokdy. Odkazy nedám, debata o teaku většinou vede k invektivám a hádkám i na cizojazyčných fórech. Musí to opravdu být teak?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: pavlii

Teaková paluba 7 roků 8 měsíců #6095

  • pavlii
  • Avatar uživatele pavlii
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 226
  • Obdržená poděkování 27
  • Karma: 0
2Ondrais: koukni na gullmars.rajce.idnes.cz - renovuji palubu, použil jsem IPA dřevo. Je tvrdší než teak, asi nebude tak mastné a je výrazně tmavší. Šířka planěk cca 35mm, tloušťka 9mm.

Lepit budu do PU kat. D4 lepidla, podkladem je dýha, jež je lepená k olaminované překližce. Je už trochu rozpraskaná, ale sundavat jí by bylo peklo (vyzkoušel jsem), tak jí tam nechám.

Vruty tak, aby dělaly nějakou smysluplnou kresbu potom a byly zároveň na funkčních místech (nenaházet je tam, jak tě napadne).

Pokládat zvenku dovnitř - já začal obráceně a budu to předělávat (aneb lépe se to pamatuje nežli vysvětlí).

Kdyžtak se ptej na detaily.

P.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Teaková paluba 7 roků 8 měsíců #6099

  • Ondrais
  • Avatar uživatele Ondrais
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 303
  • Obdržená poděkování 20
  • Karma: 0
Díky kluci.

No, to jsem se celkem zarazil... že je mastné vím, ale že by nešlo lepit ? :blink:

Já ho lepil epoxydem k mahagonu a drží to hezky. Ničím jsem to před tím neošetřoval. Někde jsem se dočetl, že ty spáry před vytmelením siaflexem něčím potírají, jakousi asi penetrací aby to lépe přilnulo. Asi by bylo k věci ty styčné plochy nějak takhle připravit.

Předci mi ale neříkejte že to nebude držet, když to všichni tak ( nějak ) dělají... Mastné sice je, ale to neznamená že si nenasaje ten epoxy. Nebo něco jiného.

A teak to být asi musí. Nezničim si palubu aby tam bylo, bez urážky, nějaké obyčejné dřevo, které neodolá vnějším vlivům. Vím, že je spousta i jiných odolných dřevin, ale buď je to moc tmavé a v létě rozpálené nebo moc tvrdé. On ten teak je mimochodem krásně tvárnej. Přijde mi to zbytečný to nějak nahrazovat nečím jiným. Snad jen kvůli ceně, ale jak jsem psal výše, ten efekt by se nemusel dostavit. Tím, že to podstoupím se smiřuji s tím, že paluba už nikdy nebude bílá jako je nyní. Prostě to tam už bude muset být navždy.

Vruty budu dávat skrz teak jen výjimečně, jinak bych rád využil této metody:


ResizedImage194291-06teak.jpg


ResizedImage400170-10teak.jpg


ResizedImage400267-11teak.jpg


kdy je vlastně vrut vrtán do spáry mezi plaňkami jen aby je dostatečně přitlačil a tyto díry jsou po jejich odstranění vytmeleny.
Poslední úprava: 7 roků 8 měsíců od Ondrais.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Teaková paluba 7 roků 8 měsíců #6101

  • maxik1958
  • Avatar uživatele maxik1958
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3129
  • Obdržená poděkování 429
  • Karma: 24
Lepí se to specielním Sikaflexem, a jiný je na spárování, nikdy jsem to nedělal, ale hodně jsem o tom četl, hlavně na Jachting info :cheer:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Teaková paluba 7 roků 8 měsíců #6112

  • Tom
  • Avatar uživatele Tom
  • OFFLINE
  • Profík
  • Příspěvky: 233
  • Obdržená poděkování 48
  • Karma: 1
jestliže to bude na palubu která nebude lakovaná ale jen olejovaná podle mě to musí být teak a ještě tý nejvyšší kvality
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
  • Strana:
  • 1
Vygenerováno za 0.174 sekund
Powered by Kunena fórum